2024. május 20. - Bernát, Felícia
EUR : 387.87
USD : 357.68
Időjárás ikon25°14°

KamuGeri visít: fellebezünk, ez dermesztő jogértelmezés

Fellebbezünk a szolidaritási hozzájárulás ügyében hozott elsőfokú bírósági döntés ellen – így reagált Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookján arra, hogy – mint mi is megírtuk – a Fővárosi Törvényszék első fokon hozott végzésében visszautasította a fővárosi önkormányzat keresetét.

Reakciójában Karácsony azt írja: a hozzájárulást a tizenkétszeresére emelte a kormány, olyan mértékűre, ami már a fővárosi közszolgáltatások nyújtását is veszélybe sodorja.

A törvényszék a keresetet "annak tartalmi vizsgálata nélkül visszautasította, arra való hivatkozással, hogy nincs hatásköre vizsgálni az Államkincstár eljárásának törvényességét". Karácsony szerint "dermesztő jogértelmezés ez, hiszen a közigazgatási cselekvések jogszerűségének vizsgálata még az Alaptörvény szerint is a bíróságok hatáskörébe tartozik".

Később megjegyzi: csak remélni tudja, hogy nem politikai nyomásra született ez a döntés.

A főpolgármester szerint "ha úgy lehetne egy állami szervnek pénzt beszedni és bankszámlát inkasszálni, hogy nincs efölött bírósági kontroll, az még Putyin Oroszországánál is mélyebbre taszítaná a közállapotokat". Szerinte egy érdemi bírósági eljárásban tudnák bizonyítani, miért jogsértő a szolidaritási hozzájárulás mértéke és beszedése, de a bíróság első fokon "annak a felelősségét hárította el, hogy ebben állást kelljen foglalnia".

"Nemcsak azért fellebbezünk a Fővárosi Ítélőtáblához a nem jogerős elsőfokú döntés ellen, mert ezzel tudjuk megvédeni a budapesti közszolgáltatásokat. Hanem azért is, mert mi még emlékszünk a Bibó István Szakkollégium névadójának tanítására: érdemi bírósági kontroll nélkül a közigazgatás úri huncutság" – zárja a posztot a főpolgármester.

Budapestnek 57,8 milliárd forintnyi szolidaritási hozzájárulást kellene fizetnie. A városvezetés szerint ez alkotmányellenes, 25 milliárddal több, mint amennyi állami normatívát kap egyes feladatokra a főváros. Karácsony Gergely korábban arról is beszélt: a per annak is a tesztje, hogy mennyi maradt a magyar jogállamiságból.

Az oldalunk sütiket használ. Adatvédelmi tájékoztató