2024. május 03. - Irma, Tímea
EUR : 389.59
USD : 364
Időjárás ikon17°13°

Szentendre ellenzéki polgármestere megtiltotta egy keresztény jelkép használat

Szentendrén március 1-jén bontott zászlót a Szentendre Összeköt Mozgalom, amely Petricskó Zoltánt indítja polgármester-jelöltként a Pest vármegyei városban a 2024-es önkormányzati választáson. Azonban a város ellenzéki vezetője sem a Szentendre név használatához, sem Isten bárányának ábrázolásához nem járult hozzá.

A Mandiner arról értesült, hogy Fülöp Zsolt, Szentendre ellenzéki polgármestere levélben tájékoztatta az egyik helyi, országos pártpolitikán átívelő mozgalom vezetését, hogy nem járul hozzá a Szentendre név használatához, ameddig a mozgalom le nem cseréli a címerében látható Agnus Dei, azaz Isten báránya ábrázolást, amely egyben a város címerállata is.

Az ellentmondásos indoklás szerint a logó hasonlít a városban álló egyik köztéri szoborra, amely azonban szintén az Agnus Dei-t ábrázolja.

A Szentendre Összeköt Mozgalom az elmúlt években alakult, majd 2023 év végén nyerte el végleges formáját. Tagjai azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy a városban élő, városért tenni akaró és elkötelezett lokálpatriótákat magukba tömörítsék. Mind a helyi baloldal, mind a helyi jobboldal egyaránt elfogadta az értékrendjét, amely szerint nem a nézetkülönbségek számítanak, hanem az, ami Szentendrén összeköti őket.

A mozgalom zászlóbontásán civil szervezetek, politikai pártok, hagyományőrző egyesületek és sok száz érdeklődő vett részt. 
A Mandiner informátora úgy vélte, bizonyára ez nem tetszhetett a várost jelenleg irányító, baloldali polgármesternek, hiszen az utóbbi időben felerősödtek azok a hangok, amelyek szerint Fülöp Zsolt a kormánnyal való állandó vitán és pártpolitizáláson kívül semmilyen érdemi előrelépést nem hozott Szentendrének. Éppen ezért az Összeköt Mozgalom be is jelentette, hogy megméretteti magát a júniusi önkormányzati választáson, ehhez pedig annak rendje és módja szerint megkérte a névhasználati engedélyt a város első emberétől, aki azonban ezt sejthetően politikai hatalomféltésből megtagadta.

Arra azonban senki nem számított, hogy indoklásában egy ősi keresztény jelkép használatát tiltja meg

– húzta alá.

Az „Isten báránya” mind a katolikus, mind pedig a református egyház egyik leggyakrabban használt vallási szimbóluma, melynek jelentése a béke, a megértés, a szelídség. Megjelenik számos felekezet-, jótékonysági szervezet, sőt, város, település címerében is szerte a világon.

A vallási jelkép betiltása azért is különösen érthetetlen, hiszen Fülöp – volt presbiter – maga is tagja a szentendrei református egyházközségnek, amelynek címerében éppen ugyanez a bárány látható. További érdekesség, hogy az általa alapított Társaság az Élhető Szentendréért Egyesület 2010-ben ugyanígy kérte az akkori jobboldali városvezetéstől a Szentendre névhasználatot, amelyet 15 napon belül meg is kapott – idézte fel forrásunk.

A szentendrei lakosság és a felekezeti közösségek több tagja is felháborodott a döntésen, és nyomatékosan kijelentették, hogy egy keresztény jelkép betiltása a történelem sötét korszakait idéző cselekedet, amely nem méltó Szentendréhez”. Fülöp Zsolt ennek ellenére várhatóan a DK és a Momentum támogatásával ismét indul a városvezetői tisztségért.

A történtek kapcsán a lap megkereste Balázsfalvi Balázst, az egyesület elnökét. Balázsfalvi elmondta, hogy a Szentendre Összeköt Mozgalom néhány hónapja indult, hivatalosan 2024. március 1-jén bontott zászlót. „Petricskó Zoltán, aki a polgármesterjelöltünk, engem kért fel, hogy legyek az Összeköt Egyesület elnöke. Ennek örömmel tettem eleget, és írtam egy levelet Fülöp Zsolt polgármester úrnak, amelyben kérelmeztem, hogy a Szentendre nevet is felvehessük.

Erre polgármester úrtól azt a választ kaptam, hogy nem tud ehhez hozzájárulni, mert a szervezetünk logójában olyan elemek szerepelnek, amelyek Szentendre város címerében is láthatók”.

Az elnök ekkor visszaírta a város első emberének, hogy a logójukban egy Agnus Dei, Isten báránya ábrázolás, amely egy több évszázados múltra visszatekintő keresztény jelkép. „A zászlótartó bárány pedig magát Krisztust szimbolizálja. De nem feltétlenül a címer illette a választásunkat” – ismertette az egyesület vezetője.

Erre az a válasz érkezett Fülöptől, hogy „akkor viszont úgy látják, hogy ez a bárány egy az egyben beazonosítható egy Szentendrén található szoborral. Az önkormányzat megkereste az alkotót, és mivel az Összeköt nem kért engedélyt a művésztől, hogy használhassa ezt az ábrázolást, és erre hivatkozva a szervezet névhasználati kérelmét sem tudja elfogadni. Pár napja pedig a történtekről Szentendre Város honlapján is írtak, és már előre el kezdték szítani a formáció ellen a lakosokat egy elég összetett cikkben”  – ismertette Balázsfalvi.

„Személy szerint ez két dolog miatt szomorít el. Az, hogy keresztény emberként magyaráznom kell mindezt, úgy hogy jómagam egy gyülekezetbe járok a polgármester úrral. De az még inkább felfoghatatlan, hogy mindennek hírértéke van, és Fülöp Zsolt politikát akar csinálni még ebből is” – húzta alá a szervezet elnöke.

Majd leszögezte, hogy az Összeköt Mozgalom pont a széthúzás ellen jött létre. „A követőink felé épp ezért is azzal a kéréssel fordulok, hogy mindenki maradjon inkább csendben, ne próbáljuk meg bizonygatni az igazunkat. Tisztelettel elfogadjuk polgármester úr döntését, a nevünk marad Összeköt Egyesület, a logónkat pedig minimálisan megváltoztattuk, és minden online és offline platformunkon is aktualizáltuk annak érdekében, hogy ne ütközzön semmilyen problémába”.

„Bízunk a békességben, és nem utolsó sorban abban, hogy valódi problémákkal fogunk a jövőben foglalkozni, és nem ilyen kicsinyes ügyekkel. Nem tudom, hogy mikor jön el az az idő, hogy nemcsak politizálunk, hanem a várossal is foglalkozunk” – tette fel a kérdést Balázsfalvi Balázs.

(Mandiner)

Az oldalunk sütiket használ. Adatvédelmi tájékoztató