2024. április 28. - Valéria
EUR : 392.91
USD : 365.8
Időjárás ikon23°

Az uniós politikus elismerte, Orbán Viktor ellen hoztak meg egy törvényt

A brüsszeli Politico című lapnak az Európai Parlament képviselője beszélt arról, miért volt szükség a sajtó szabadságát garantáló új uniós törvényre, megemlítve Orbán Viktor miniszterelnök nevét és Magyarországot is.

Az uniós vezetés még 2022-ben kezdte el a sajtószabadságról szóló szabályozás kidolgozását. Vera Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős biztosa már az előző ősszel megüzente, többek között Magyarország is kemény fellépésre számíthat.

A Politico szerint az Európai Parlament pár nappal ezelőtt, szerdán jóvá is hagyta a kidolgozott uniós szabályozást, amely

megtiltja a tagállami kormányoknak, hogy beavatkozzanak a szerkesztőségi döntésekbe, és azt is, hogy a riportereket a forrásaik felfedésére kötelezzék.

Ezen kívül a szabályozás papíron közmédia ügyibe való beavatkozást is megnehezíti, mivel a kinevezések, menesztések és a finanszírozás kérdéseit az eddiginél szigorúbb feltételekhez köti, és azt is előírja, hogy a közpénzből finanszírozott állami reklámhirdetéseket egyenlően kell elosztani.

A Politico értékelése szerint azonban kétséges, hogy mindez a gyakorlatban is megtörténik-e. A lap szerint ez azon múlhat, hogy a brüsszeli vezetőknek lesz-e elég bátorságuk, hogy fellépjenek azon tagállamokkal szemben, ahol a fentiek problémát jelentenek.

Irena Joveva, a Renew Europe frakció Európai Parlamenti képviselője és a szabályozás egyik felterjesztője szó szerint azt mondta a lapnak, hogy a törvény „célja a médiaszabadság aláásására tett azon kísérletek kezelése volt, amelyeket Orbán, Jansa és Kaczynski hajtotta végre”.

Mint mondta, szerinte azon múlik a törvény gyakorlati hatása, hogy az említett politikai erők „mennyire mélyen foglalták el az államot”, és ezzel kapcsolatban Magyarországot nevezte a legnagyobb kihívásnak, ahol – a Politico megfogalmazása szerint – a Fidesz az ország médiájának „80 százalékát” ellenőrzi.

A Politicónak nyilatkozott a Riporterek Határok Nélkül (RSF) brüsszeli irodájának vezetője, Julie Majerczak is, aki szintén azt mondta az elfogadott törvény végrehajtásáról, hogy nyilvánvaló, hogy Magyarországon sokkal nehezebb lesz, mint máshol.

Azt viszont megjegyezte, ha másra nem, akkor a szabályozás arra jó lesz, hogy máshol ne alakuljanak ki „Magyarország-szerű helyzetek”.

(index)

Az oldalunk sütiket használ. Adatvédelmi tájékoztató